Frissítette a KSH a néhány héttel ezelőtti, 2024 első negyedévére vonatkozó lakásárindexét. A sokkal magasabb feldolgozottság ezúttal magasabb lakásár-növekedést eredményezett, így 2023 első és 2024 első negyedéve között országosan 9,1 százalékos, 2023 utolsó és 2024 első negyedéve között pedig 5,2 százalékos áremelkedés következett be.
Kis mértékben tovább gyorsult a lakásárak éves emelkedése. A KSH legfrissebb, idei első negyedéves, előzetes adatai alapján 2023 első és 2024 első negyedéve között 7,1 százalékkal emelkedtek a lakásárak Magyarországon, ami magasabb, mint a korábbi negyedéves 6, vagy az azt megelőző negyedév 4,7 százalékos értéke. Az új és a használt lakások árváltozása között is látványos a differencia. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez egy előzetes adat, ami a július 29-i felülvizsgálatkor még valamennyit változhat.
Az MNB után a KSH is közzétette 2023. IV. negyedévre vonatkozó frissített lakásárindexét, valamint adásvételekre vonatkozó számait. Ez alapján 2023-ban negyedével kevesebb lakást adtak el, mint egy évvel korábban, de az év folyamán lassuló ütemben visszaeső forgalom a IV. negyedévben már növekedésbe váltott. A teljes lakáspiac 2023. évi árszintje 5,8%-kal haladta meg az előző évit. A használt lakások éves szinten 5,0, az újak 11,5%-kal drágultak, mindkét érték elmaradt a korábbi évek gyorsabb ütemű áremelkedésétől. Az összevont lakáspiaci reálárindex a 2022. évi 6,8%-os emelkedés után 2023-ban 10%-kal alacsonyabb lett.
Míg az adásvételek számában a tavalyi utolsó negyedévben már látszott egy enyhe élénkülés, a lakásárakban ez még nem volt érezhető. A KSH legfrissebb, 2023 utolsó negyedévére vonatkozó előzetes lakásárindexe szerint a megelőző negyedévhez képest 1,8 százalékkal csökkentek, az előző év azonos időszakához képest pedig 3,3 százalékkal emelkedtek az országos lakásárak. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy ez egy előzetes adat, ami az április 25-i felülvizsgálatkor még valamennyit változhat.
Megjelent a KSH legfrissebb, a tavalyi harmadik negyedéves adatokat tartalmazó előzetes lakásárindexe. Ez alapján továbbra is a lakásárak stagnálása látható: a megelőző negyedévhez képest 0,3 százalékos árcsökkenés, az előző év azonos időszakához képest pedig 1,5 százalékos áremelkedés következett be. Fontos kiemelni, hogy a jövő hét második felében érkező frissítéskor ezek a számok még változhatnak, illetve az MNB is akkor teszi közzé a legújabb lakásárindexét.
Megújult formában, kibővült tartalommal, valamint egy területi és időbeli összehasonlítást lehetővé tevő lekérdezőfelülettel jelent meg a KSH Ingatlanadattár című kiadványa, ami részletesen mutatja be a használt lakások négyzetméterárait. A települési és kerületi adatok mellett a legdrágább és a legolcsóbb utcákat is ismertetve.
Felülvizsgálta előzetes számait a KSH, ami alapján magasabb adatfeldolgozottság mellett ismét közzétette legfrissebb, 2023 második negyedévére vonatkozó árindexét. A magasabb feldolgozottság ezúttal magasabb árakat eredményezett, a korábbihoz képest nagyjából 1 százalékkal felfelé módosult az átlag, vagyis az első negyedévhez képest szinte pontosan 1 százalékos árcsökkenés, a megelőző év azonos negyedévéhez képest pedig éppen 1 százalékos árnövekedés ment végbe nominálisan.
Megjelenet a KSH legfrissebb, előzetes lakásárindexe, melyből kiderül, hogy az idei második negyedévben kismértékben ismét csökkentek a lakásárak. Bár ez a szám az október végi teljes felülvizsgálatkor még változhat, egyelőre az látszik, hogy az előző negyedévhez képest közel 2 százalékkal lejjebb mentek az árak, az előző év azonos időszakához képest pedig 3 százalékos volt a nominális áremelkedés. Nagyon más képet kapunk viszont, ha megnézzük, hogy mi történt ezalatt a lakások reálértékével.
Megjelent a KSH legfrissebb, 2023 első negyedéves, előzetes adatokat tartalmazó lakásárindexe, ami alapján úgy tűnik, hogy az adásvételek számának drasztikus visszaesését egyelőre nem követte az árak hasonló ütemű zuhanása. Az előzetes számok szerint nominálisan stagnáló árakat látunk: a korábbi negyedéves 2 százalékos csökkenés után most 2 százalékkal emelkedtek az árak, vagyis lényegében a 2022 harmadik negyedéves szinten állnak. De mit jelent ez a piaci fundamentumokhoz képest és mi jöhet az év hátralévő részében?
Ahogy már április elején megírtuk, a KSH 2022 utolsó negyedévére vonatkozóan nominálisan is árcsökkenést mért a hazai lakáspiacon. Ez még egy erősen előzetes becslés volt, de a ma megjelent frissebb, jelentősen magasabb adatfeldolgozottság melletti számok is ezt a trendet erősítik. Menet közben ráadásul a Takarék Csoport is frissítette árindexét, ami már a tavalyi harmadik negyedévre vonatkozóan is minimális árcsökkenést jelez.
Megjelent a KSH 2022 utolsó negyedévére vonatkozó előzetes lakásárindexe, ami a megelőző negyedévhez képest 2 százalékos nominális árcsökkenést mutat. Bár év/év alapon még mindig 16,5 százalékos a növekedés, úgy tűnik, a csökkenő kereslet az árakban is érezteti hatását. Fontos viszont, hogy a mostani adat a következő hetekben még többször is frissülni fog, így akár negatív, akár pozitív irányban lehetnek még változások.
Több mint duplájára emelkedett a lakásárváltozás üteme a KSH legutóbbi becsléséhez képest. A nagyarányú különbség nem véletlen, ugyanis egyrészt az előző becsléskor még rendkívül kevés adat állt rendelkezésre 2022 harmadik negyedévére vonatkozóan, másrészt az akkor becsült növekedés alig több mint 1 százalékos volt, így ahhoz képest a mostani 2,6 százalék is jelentős arányú változás.
Megjelent a KSH legújabb, 2022 második negyedévére vonatkozó előzetes lakásárindexe, ami alapján - évek óta tartó szkeptikus "elemzői" hangok a lakásárakkal kapcsolatban ide, háború és bizonytalanság oda - az első negyedévhez képest 5,2 százalékkal emelkedtek az országos lakásárak. Fontos hangsúlyozni, hogy ez egyelőre egy előzetes érték, a később beérkező adatok feldolgozása után még lehetnek benne változások. Ami az éves drágulást illeti, 2021 és 2022 második negyedéve között 22,8 százalékkal mentek feljebb a lakásárak, ami szinte hajszálpontosan megegyezik a 2021 utolsó negyedévében mért értékkel. Ilyen volumenű éves drágulásra - a két negyedévet leszámítva - a 2007 óta vezetett adatsorban még soha nem volt példa.
A tegnap általunk kiszúrt és közzétett előzetes KSH lakáspiaci árindex és az MNB hasonló piaci elemzése után most megérkezett a KSH részletesebb lakásárakra vonatkozó elemzése is. Ebből egyebek mellett kiderül, hogy vannak helyek, ahol már csökkenni kezdett a lakások átlagára - érdekes módon a négyzetméteráruk azonban nem.
Ahogy a tavalyi év többi negyedévében, folytatódott 2021 legvégén is a hazai lakásárak menetelése. Az éves árváltozás még magasabb is volt mint az év többi részében, a negyedévek közötti áremelkedés viszont enyhülni látszott - a következő negyedévben (2022 első három hónapjában) akár már a stagnálást is elérhetik a számok, de szigorúan csak a negyedévek közötti összehasonlításban. A tegnapi MNB lakásár-statisztikák után, most a KSH adta ki a legfrissebb számait: a IV. negyedévben a lakásárak több mint ötödével magasabbak voltak az előző év azonos időszakának szintjénél, és meghaladták a 2015. évi kétszeresét.
Kijött a KSH legfrissebb, 2021 második negyedéves lakásárindexe, ami szerint az idei év első és második negyedéve között minimálisan, mindössze 0,5 százalékkal emelkedtek országos átlagban a lakásárak. Az éves drágulás üteme viszont relatíve magas, 11,5 százalék, ami annak is köszönhető, hogy a 2020 április-június közti időszakban elsősorban a járvány bizonytalanságai miatt kis mértékben visszaestek az árak, így az ahhoz viszonyított drágulás most meglehetősen magas.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?